
Wzgórze Tibidabo, drugie wzgórze, poza Montjuic, górujące nad miastem.
Tibidabo ma 500 metrów wysokości.
Nazwa znana jest już od 1815 roku. Początkowo mieszkali tam w pustelni mnisi.
Na wzgórzu znajdowały się dwie działki. Ich właściciele nie mówili początkowo o ich przeznaczeniu. W 1876 roku przybył do Barcelony Jan Bosko. Po jego wizycie jeden z właścicieli gruntu podjął decyzję przekazania terenu Janowi Bosko na budowę świątyni.
Tak też już w 1886 roku, stanęła na szczycie góry pustelnia.

Tibidabo- skąd nazwa?

Zastanawiacie się pewnie skąd się wzięła nazwa i co ona oznacza? Jak sądzili mnisi to stąd szatan kusił Chrystusa, mówiąc oddam Ci to wszystko, jeśli tylko oddasz mi pokłon. „Haec omnia tibi dabo…” Tibi dabo oznacza po prostu dam Tobie.
Krypta

W stylu modernistycznym, podziwiać można rzeźby Eusebia Arnaua. Zobaczymy tam postać Matki Boskiej Merce, św. Jakuba, Jerzego i ewangelistów.
Centralne miejsce zarezerwowane jest na ołtarz Najświętszego Serca Jezusa. Podziwiać można też mozaikę, a na niej między innymi sceny podarowania ziemi na Tibidabo Janowi Bosco, grupę aniołów, którzy ofiarowują świątynię na chwałę Boga.
Górny kościół
Górna, późniejsza część kościoła wybudowana została w stylu neogotyckim. Wybudowana z białego kamienia, miała nam się kojarzyć z oczyszczeniem, a jej wysokie wieże z szybującą do nieba duszą. Czy takie będziecie mieli skojarzenia, musicie się przekonać sami.

Figura Chrystusa

Figura odlana z brązu, ma 7,5 metra wysokości, waży niecałe 5000 kg. Została zamontowana na szczycie 75 lat po podarowaniu ziemi św. Janowi Bosco. Jezus według autorów rzeźby odsłania serce chce wszystkich przyjąć do wspólnoty.
Otoczenie Tibidabo

Wzgórze, to nie tylko świątynia, nieopodal znajduje się wieża radiowo- telewizyjna. Wybudowana ona była z okazji igrzysk w 1992 roku. Jest ona dziełem Normana Fostera i ma 288 m.wysokości. Chcecie spojrzeć na wzgórze i miasto z góry? Można wjechać na taras widokowy i stamtąd podziwiać widok. W najbliższej okolicy znajduje się również najstarszy w Hiszpanii lunapark, z 1901 roku.