Montjuic

widok ze wzgórza

Montjuic - co oznacza?

Jedno z 2 wzgórz, które rozciągają się nad Barceloną. Ma ono 213 metrów wysokości i rozpościera się z niego przepiękny widok na morze i całe miasto.

Do dziś nikt nie potrafi w 100 % wyjaśnić skąd się wzięła nazwa góry. Wersje są 2: jest to nazwa pochodząca jeszcze dawnych  czasów kiedy panowali tu Karolingowie mieściła się tu nekropolia żydowska, bądź za czasów rzymskich nazywana górą Jowisza.

Co do nekropolii żydowskiej nie wiadomo gdzie dokładnie się ona mieściła. 

Na jednym ze zboczy tejże góry ,  do dziś mieści się przepiękny cmentarz, który jak będziecie mieć wolną chwilę warto odwiedzić.

Cmentarz nie jest to wybór oczywisty, jednak wart spokojnej wizyty. Warto nie tylko przespacerować się wśród przepięknych nagrobków, ale również zobaczyć jak dziś chowają swoich zmarłych Hiszpanie. 

modernistyczny cmentarz

Stara część cmentarza wzbudza zachwyt, jeśli chodzi o piękno nagrobków, nowoczesna zaś niekoniecznie. Cmentarz ten powstał pod koniec XIX wieku, z dala od centrum miasta, w pobliżu dzielnicy biedoty.  Budowali swe grobowce słynne rody barcelońskie, pracowali nad nimi zaś najsłynniejsi architekci epoki. Dlatego dziś możemy podziwiać piękne grobowce.

 

Na cmentarzu tym do dziś pochowanych jest 153 000 zmarłych. Z powodu braku miejsca nie buduje się grobów, jakie znamy z Polski. Na zboczu góry zobaczyć możemy mogiły składające się z kilku pięter.

figura cmentarz Montjuic

Jak się dostać?

Jak się dostać na wzgórze? Sposobów jest kilka, ja odważnym polecam jeden za pomocą kolejki linowej. Dostać się tam można z portu, następnie kolejka pomału przemieszcza się w stronę wzgórza. Jest to sposób jednak tylko dla tych, którzy nie mają lęku wysokości. 

Jest to kilkunasto minutowa przejażdżka, ale warta wydanych pieniędzy. Serdecznie polecam. Dla bardziej trwożliwych polecam przejazd autobusem lub metrem na plac Hiszpański i stamtąd już pieszo na górę.

Pueblo Espanol - wioska hiszpanska

Ciekawe muzeum na wolnym powietrzu. Wstęp płatny, ale w czasie wolnym warto tu zajrzeć, szczególnie wieczorem. Jest to skansen najważniejszych budowli Hiszpanii. W sumie jest ich 117, pokazane są w skali 1:1.

Teren liczy 42 000 m2. Zobaczyć tu można 117 najbardziej znanych, emblematycznych budowli z hiszpańskich miast. Można do nich wchodzić.

Mieszczą się tu warsztaty rzemiosła, gdzie można zakupić i zobaczyć wytwarzane ręcznie artykuły. Co się tu wytwarza? Biżuterię, produkty ze szkła, buty. W innych budynkach mieszczą się bary i restauracje, można tu zjeść typowo hiszpańskie potrawy. W kolejnych są sklepiki  z  typowymi pamiątkami z Hiszpanii. Organizowane są zajęcia dla dzieci, czy pokazy flamenco.

pueblo espanol

Na zdjęciu powyżej wejście główne – brama w mieście Avila, kopia jak zawsze w skali 1:1. Budowle te zostały postawione w 1929 roku, z okazji światowej wystawy. MIały być pawilonem dedykowanym sztuce, przedstawiać zalety Hiszpanii. Miały zniknąć po 6 miesiącach. Cieszyły się jednak wielką popularnością, dlatego postanowiono tej wystawy nie rozbierać.  Służy ona i jest bardzo często odwiedzana, do dziś.

Zamek - twierdza

twierdza Barcelona

Na szczycie mieści się dawna twierdza, wybudowana za czasów króla Filipa IV, dziś muzeum wojskowe. Twierdza wybudowana w XVII wieku, później przebudowywana. Budowla ta nie szczyciła się dobrą sławą. Przeprowadzano tu wielokrotnie egzekucje.

Ostatnia w 1940 roku na prezydencie miasta, którego tu rozstrzelano na rozkaz gen. Franco. Później, jeszcze w XX wieku mieściło się tu więzienie polityczne. Przez lata miejsce to Katalończycy traktowali jako symbol hiszpańskiej dominacji. Dziś warto się tu wybrać chociażby ze względu na przepiękne widoki. Wstęp do muzeum płatny. 

Z drugiej strony wzgórza znajduje się Plac Hiszpański, o którym pisałam tutaj TU