Sevilla-najpiękniejsze miasto Andaluzji?

Sevilla- najpiękniejsze miasto Andaluzji?

Sevilla – stolica Andaluzji.

Sevilla, to stolica Andaluzji. Miasto liczące   ponad 700 tysięcy mieszkańców. Jest to największe miasto w tej prowincji. 

 

Co ciekawego można zobaczyć w sevilli?

 Przede wszystkim katedrę z dzwonnicą la Giralda, obowiązkowo trzeba zobaczyć rezydencje królów czyli Alkazar. Na pewno warto wiedzieć, ze znajduje się tu główne archiwum Indii, skąd  dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o podboju Nowego Świata. Jeżeli chcesz się zagubić, pospacerować w ciszy i po malutkich, wąziutkich uliczkach pełnych romantycznych zaułków, kwiatów to zapraszam do dzielnicy Santa Cruz. Jeżeli chcesz chwili wytchnienia  to jak najbardziej znajdziesz ją w parku Marii Luizy. Warto również się zajrzeć do hotelu Alfonsa XIII.

Katedra i la Giralda

 

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Sevilli, to katedra i górująca nad nią wieża La Giralda. Budowla w stylu gotyckim, prace nad nią trwały ponad 100 lat. Wieża to pozostałość po Muzułmanach. Na sczycie umieszczony jest wiatrowskaz. Pochodzi on z XVI wieku. Jest to 4metrowa figura kobiety, symbolizuje ona wiarę. 

 

Trzecia co do wielkości na świecie budowla w tym stylu. Charakterystyczna jest zarówno sama wieża – nie wszyscy wiedzą,że to dawny minaret.

Świątynia od 1987 roku znajduje się na liście Dziedzictwa Kulturowego Unesco. 

Koniecznie musisz zobaczyć ołtarz. Największy na świecie gotycki ołtarz. Ma 20 metrów wysokości i prawie tyle szerokości, pokryty jest 2 tonami złota, składa się z kilku gatunków drewna (tak zwana intarsja).  Na dole ołtarza stoi wyrzeźbiona z drzewa cytrusowego i ubrana w posrebrzana figurka Matki Boskiej. Warto też zajrzeć do kaplicy królewskiej, mieszczącej się za ołtarzem. Warto jeszcze rzucić okiem na sarkofag Krzysztofa Kolumba. Znajduje się w transepcie, przy Bramie Księcia. Jest to boczne wejście do katedry.

Semana Santa czyli święta Wielkanocy

procesja Sevilla

Warto przyjechać do Sevilli na święta Wielkiej Nocy, co prawda miejsca w hotelach trzeba, często, rezerwować z rocznym wyprzedzeniem. Ale widok jest spektakularny. Procesja trwa często kilka godzin, mieszkańcy na swych ramionach niosą specjalną platformę, na której umieszczona jest figura Chrystusa i Maryi. Matka Boska ma specjalne szaty.  Wszystkie procesje swą trasę obowiązkowo kończą w katedrze.

 

Mają ściśle wyznaczoną trasę i czas przejścia, który kilkakrotnie w trakcie przemarszu jest sprawdzany. Jako pierwsi idą pokutnicy (na zdjęciu). Następnie figura Chrystusa i Maryi. Każda z nich waży po kilkadziesiąt kilo i jest niesiona na ramionach wiernych. Jest to niesamowite przeżycie i  widowisko.

plac Luizy Sevilla

Park Luizy-najpiękniejszy park Sevilli

Publiczny ogród podarowany miastu przez  księżną Marię Luizę Burbon, stąd jego nazwa. Długo był to dziki, zaniedbany ogród. Dopiero podjęta decyzja o zorganizowaniu wystawy Iberoamerykańskiej dała impuls do renowacji ogrodów.

Zaprojektowano nowe budynki, wyznaczono główną alejkę. Po wystawie park znów przechodzi swoje gorsze lata, dopiero w 2010 roku odkryto go na nowo. Uporządkowano, wyczyszczono stawy, kafelki. Jego inspiracją były park Retiro w Madrycie, czy ogrody w Alhmbrze w Granadzie.

Nad parkiem w momencie jego powstawania pracowało jednocześnie prawie 1000 osób. Dziś jego najbardziej znany fragment, najczęściej też fotografowany, to plac hiszpański. Ma on 200 metrów średnicy, 50 tysięcy metrów kwadratowych. Okrąża go kanał o długości ponad 500 metrów, nad którym prowadzą malownicze mostki. Symbolizują one 4  historyczne królestwa Hiszpanii: Aragonię, Kastylię , Leon i Navarrę.

 

Budowle, które wybudowane były z myślą o wystawie dziś są siedzibą wielu muzeów. 

Flamenco-typowy taniec z Andaluzji.

Kiedy nie przyjeżdżać do Andaluzji?

W zasadzie nie ma niedobrej pory roku dla Andaluzji, średnia temperatur tu wynosi w najzimniejszym miesiącu – styczniu  17 stopni. Temperatura wody zaś 14. Polacy jednak nie są przyzwyczajeni do upałów ponad 40 stopniowych, a te są czymś zupełnie naturalnym w Sevilli od maja do końca sierpnia.  Tłumy turystów i wysokie ceny też nie pomagają. Kiedy polecam? Od września do listopada i od marca do maja.

Ciekawostki sevillskie

Czy wiedziałeś,że z Sevillą związane są takie postaci jak Carmen z opery Bizeta? To tu właśnie rozgrywała się akcja. Przechadzał się również tymi ulicami Don Juan  – znany wszystkim uwodziciel.

Warto również wiedzieć,że spotykana często w regionie pomarańcza uchodzi za gorzką i używana jest do produkcji …….. dżemu. W ogrodach zaś głównie dla zapachu. Dla fanów motoryzacji ciekawostka. To właśnie tu produkuje się silniki do francuskiego Renault.

pomarańcze Hiszpania